З початку року на кір в Україні захворіли уже більше 18 тисяч людей. В Олександрійському районі — одна людина
Найбільше випадків у Львівській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій областях та Києві.
За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, з початку 2019 року від ускладнень кору померло вже восьмеро людей. У 2018 році кір забрав 16 життів. За оперативними даними, захворюваність на кір в Україні за останній звітний тиждень зменшилася на 7%.
У регіонах України є 1 067 014 доз вакцини КПК виробництва Бельгії та США. Від початку року вакцинувалися КПК майже 200 тисяч людей. Понад 60 тисяч з них — за перший тиждень лютого. Є безкоштовна вакцина і в Олександрійській ЦРЛ.
Нагадаємо, в Олександрійському районі зафіксовано один випадок захворюваності на кір.
Що потрібно знати про кір?
У 2017–18 роках Україну сколихнув спалах кору — одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. За інформацією Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України з початку 2018 року на кір захворіли 36 455 людей — 14 111 дорослих і 22 344 дитини. За прогнозами медиків до кінця року кількість хворих на кір може перевищити найвищий показник захворюваності, що був зафіксований в Україні, починаючи з 1991 року.
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5–6 років. Головною причиною є низький рівень імунізації, тобто охоплення щепленнями. Відповідно до статистики МОЗ України, з 2016 року менше половини дітей отримали щеплення від кору за графіком, тому настороженість щодо підвищення захворюваності не зникає.
Як передається вірус кору
Вірус кору надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
При контакті із хворим 9 з 10 нещеплених людей захворіють.
Незважаючи на розвиток медичної галузі, кір усе ще залишається однією з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30–40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень.
Які прояви має захворювання на кір
Кір і у дорослих, і у дітей перебігає тяжко. Інкубаційний період кору (до появи симптомів) зазвичай становить від 6 до 21 дня. Після цього розвивається виражена симптоматика, але перші прояви кору є неспецифічними, вони притаманні будь-якому застудному захворюванню:
• висока температура;
• головний біль;
• нежить;
• сухий кашель;
• збільшення лімфовузлів;
• запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення);
• може виникати пронос та блювота.
На 4–5 день хвороби з’являється червоний плямистий висип, який починається з голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Симптоми кору люди часто сприймають за грип чи ГРВІ, звичайну застуду, а висипку сприймають за прояв алергії на прийом ліків і навіть після її появи намагаються лікувати кір вдома. Але потрібно пам’ятати, що людина, яка хворіє на кір, є заразною ще до появи висипу та до 4 діб після його появи.
Найнебезпечнішим є розвиток ускладнень, серед яких найчастіші:
• пневмонія;
• запалення середнього вуха;
• запалення мозку та інші серйозні ускладнення.
Кір може призвести до інвалідності та смерті, тому дуже важливо не займатися самолікуванням і звернутися до лікаря при появі перших симптомів.
Хвороба із симптомами триває до декількох тижнів. Лікування направлене на полегшення стану і запобігання ускладненням, адже ліків, які б впливали на вірус кору і використовувалися на практиці, не існує.
Єдиний надійний спосіб запобігти кору — вакцинація. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. 2 дози вакцини формують імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Першу дозу вакцини проти кору, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина отримує в 12 місяців, другу — в 6 років.