Ось уже пару тижнів мисливці нашого краю полюють на рудохвостих, які переносять збудників сказу серед диких та домашніх тварин. Ми вже розповідали про це на сторінках «СВ». І на прохання наших читачів, повертаємося до теми. Ситуацію коментує Володимир Гордовий, голова Олександрійського осередку Українського товариства мисливців та рибалок.
У поточному році на сказ, за його словами, у районі захворіло 14 тварин. Це і стало причиною боротьби з рудими красунями, які є перенощиками і збудниками даної хвороби. Заразу отримують від диких мишей. А потім переносять і домашнім тваринам. Останній рік випадки сказу у районі почастішали, і тому терміново зібрали спеціальну протиепізоотичну комісію, якою вирішено розпочати відстріл хижаків.
За її рішенням, карантинні заходи та обмеження введено з 10 грудня 2018 року по 20 січня 2019 року. Триватимуть протягом 41 дня. На цей період заборонено відвідувати господарства, де були виявлені хворі на сказ тварини. Там проведено дезінфекцію приміщень, а тваринам зроблені щеплення. Господарям не можна продавати тварин після зараження чи здавати їх на м’ясо.
А тим часом, поголів'я рудих лисиць доручено зменшувати і в лісопромислових угіддях. Хоча їх вдосталь і на територіях. Найбільше у Протопопівці, Войнівці, Бандурівці, Новоселівці і Новій Празі.
У пошуках їжі лисиця може долати вдень відстань від 3 до 5 км, а вовки до 80 км. Залишаючись без якісної кормової бази у лісі, лисиця виходить у сільські двори і загризає домашню худобу. На Олександрійщині і вовки, і лисиці є на територіях всіх сільських рад. План по їх відстрілу мисливці виконують спільно з фахівцями районної Держпродслужби, які здійснюють відбір аналізів з вбитих тварин.
УТМР Володимир Гордовий очолює з 2013-го і має майже 40-річний мисливський досвід, але вперше зустрічається з такою непростою ситуацію зі сказом. «На цей рік припав її пік, — каже він. — Ця хвороба тим і небезпечна, що, коли вразить тварину чи людину, і її вчасно не вакцинувати, то — всі загинуть».
За останній тиждень олександрійськими мисливцями здійснено кілька облав, для того створено окремі групи, які діють на територіях усіх сільських рад, — зазначає Володимир Климович. Але і без спеціального карантину вони полювали на лисиць. За рік виконали наступні плани: вбили 8 вовків, 224 лисиці, 15 бродячих собак, 3 бродячі коти, 37 ворон.
«По відстрілу на грудень-січень всі плани ще не виконані, — підсумовує Гордовий. — Але варто сказати, що їх реалізація почалася ще у жовтні-листопаді цього року на території Петрівського та Онуфріївського районів. Там провели пероральну імунізацію диких м’ясоїдних. По її завершенню, активізували відстріл.
Нині популяція рудохвостих у нас ще не у межах допустимої норми, але найближчим часом вже стабілізується. Щоб зменшити ймовірність зараження домашніх тварин, зокрема, собак, котів та корів, господарям варто тримати їх у тваринницьких приміщеннях чи сараях, а найкраще — щеплювати. Прикро, що деякі господарі категорично відмовляються від цього. Таким безпечніше переглянути свої рішення».