Восени 2016 року ця книжка під авторством вчителя зарубіжної літератури із Попельнастого, краєзнавця Валерія Жванка була включена до переліку видань, що фінансуються за кошти обласної програми книговидання і книгорозповсюдження. Ця програма, особлива увага якої надається виданню історично-краєзнавчої та дитячої літератури, була внесена на розгляд головою Кіровоградської ОДА Сергієм Кузьменком і затверджена рішенням обласної ради у серпні минулого року. І ось 15 березня цього року кропивницьке видавництво «ІМЕКС LTD» завершило друк другого видання книжки «Барокові закапелки Олександрії». А через тиждень, 22 березня, у районному будинку культури пройшла презентація видання, яка зібрала повен зал шанувальників творчого доробку Валерія Жванка.
З перших хвилин заходу присутні через презентований відеоролик змогли побачити процес виготовлення «Барокових закапелків Олександрії» у видавництві. Слід додати, що тут віддрукували тисячний тираж книги нашого земляка. Триста з них - у рамках обласної програми, решта – за власний кошт, видавництва і друзів автора.
Тож свою промову Валерій Жванко і розпочав зі слів вдячності всім, хто був причетний до видання, усім, хто завітав на презентацію. А серед гостей були і дорослі, і студенти, і малеча, люди різних професій та роду занять, але всім їм було тут цікаво. Тиша давала змогу спілкуватися без мікрофона, ніби в домашній атмосфері. Кожен із виступаючих тепло, по-дружньому дякував автору за таке багатогранне видання. Найбільше про обласну програму, у рамках якої надрукована книга, говорив депутат обласної ради Павло Фесюк. Зокрема, він зазначив, що нелегко було віднайти і виділити із бюджету мільйон гривень і спрямувати його на книговидання і книгорозповсюдження, але це справді благородна справа. «Бо книга має певну енергетику і вона не зникне з появою все нових і нових гаджетів. А книга Валерія Івановича, до всього, гідна стати книгою року – чудово написана, гарно оздоблена. ЇЇ хочеться читати й читати…». Думку Павла Дмитровича продовжили й інші виступаючі: Зінаїда Жванко, Олександр Безкровний, Любов Мороз, Віктор Голобородько, Віктор Недобиткін. Більшість із них певною мірою також причетні до виходу в світ цього видання. А сама презентація книги пройшла за підтримки райдержадміністрації, товариства «УкрАгроКом» та творчого колективу районного будинку культури.
Чудовою окрасою цього заходу стали номери: у виконанні театру танцю «Уличный балет» під керівництвом Ліни Касєєвої, які подарували два таночки – один із них доволі проникливий, а інший веселий; до глибини душі вразив спів вокалістів студії «Аколада» ПП «Олександрійський УВП УТОС» Ігоря Лук’янця та Миколи Барбуци; справжню надію на щасливе майбуття подарувала із піснею «Надія» студентка вищого училища культури Ангеліна Іліка, мужність, силу і витривалість показали у своїх виступах юні учасники військово – патріотично – спортивного клубу «Захист».
На завершення презентації на сцену запросили дітлахів, які стали героями авторських світлин Валерія Івановича, і він під оплески глядачів вручив їм книгу. На цій приємній ноті завершилася презентація, але спілкування з автором ще продовжилося у дружньому колі.
Для тих, хто ще не мав змоги переглянути видання, додам, що книга складається з україномовної та російськомовної частин. Окремі тексти, вміщені у ній, друкувалася з 2000 року в нашому часописі та в «Городском курьере», інші написані спеціально у 2013- 2016 роках.
Книга розповідає про маловідомі факти, події і людей Олександрії, так, як їх запам’ятав автор, коли був дитиною і так, як він їх дослідив, коли став дорослим. Героями книги є люди різних національностей, що створили особливе ментальне середовище, про яке автор розповідає з любов’ю та іронією. Серед них: заборонений у СРСР вчений-славіст Дмитро Чижевський, байкер 1913 року Леонід Чернов-Малошийченко і олександрійські байкери XXI століття, старообрядці, два вчителі - в’язні сталінських концтаборів, шахтар, дитячий лікар, чоботар, рідні, сусіди та міські божевільні.
Яскраву палітру доповнюють й інші незвичні герої - скіфські кургани, козацькі колодязі і водорозбірні колонки, вежі Старого Міста, його мости і місточки, приміщення земства і старої гімназії, зруйновані храми, Велика синагога, будинки-кораблі і зореподібні перехрестя міста, трагічні події Голокосту, цензурні заборони, театр, міські турбази та етнографічні подробиці дитинства 60-80 х років XX століття.
Книга містить і 16 авторських світлин. Дивні образи, мрії та почуття, що населяли дитинство автора, старанно і креативно відтворили (спеціально для цього проекту і книжки) діти-актори з села Попельнастого, міста Олександрії, Світловодська і Одеси.
І наостанок додам: хоча б на годинку вимкніть телевізор, візьміть до рук книгу нашого земляка (завдяки обласній програмі вона з’явиться у бібліотечних фондах та в навчальних закладах, а видана за кошти видавництва і спонсорські - у книжковому магазині) і ви не пожалкуєте.
О. СТОРЧОВА.