«Приватбанк», в якому протягом останніх двох років контролюючі органи, у тому числі Нацбанк України, спостерігали численні фінансові зловживання (мова йде про майже два мільярди доларів, що виведені за кордон через імпортні кредити) — націоналізують. Таке рішення центральна українська влада озвучила у понеділок, 19 грудня. Вже з самого ранку майже на усіх інтернет — сайтах державних органів влади з’явився коментар Президента України щодо переходу «Приватбанку» у власність держави.
Петро Порошенко спробував заспокоїти українців і вберегти нас від паніки, адже мова йде про порятунок фінансової установи, з якою пов’язані, за його словами, приблизно половина дорослого населення України — фізичних осіб, які є його клієнтами. А також — понад п'ятдесят відсотків усіх юридичних осіб, зареєстрованих в Україні.
«Тому держава бере на себе відповідальність і гарантує клієнтам «Приватбанку» недоторканість і цілісність їхніх грошей, — підкреслив Порошенко. — В основі нашого рішення — порятунок банку та гарантування права власності на свої фінансові ресурси для всіх, хто розмістив їх у цій установі».
Про причини банкрутства банку він сказав наступне:
- Заходів, яких протягом останніх двох років вживали приватні власники та топ-менеджери, виявилося недостатньо. Проблеми «Приватбанку» накопичувалися роками. В умовах війни та економічної кризи вони ще більше загострилися. Акціонери не знайшли ресурсів для виконання обов’язкової програми докапіталізації. Рішення про перехід банку у власність та управління держави ми прийняли саме для того, щоб кожен клієнт був захищений, і жоден з них не постраждав. А гроші — щоб опинилися у більшій безпеці, ніж будь-коли, — сказав гарант П. Порошенко.
З одного боку, це добрі новини для вкладників і клієнтів банку, а з іншого - ситуація доволі неоднозначна. Бо, насправді, є інша сторона медалі. Зокрема, економічні експерти переконані, що державі нанесені колосальні економічні збитки, і скоріше за все, навмисно. Більше того, націоналізація «Приватбанку» — надзвичайно дороговартісне придбання за кошти платників податків. Адже банк для повної реанімації потребує 148 мільярдів гривень, що дорівнює одній четвертій державного бюджету України. Звідки візьмуться ці гроші? Зрозуміло, що за наш з вами рахунок. У вигляді недоотриманих державних послуг у лікарнях, школах, шляхом згортання житлово - комунальних субсидій та подальшого знецінення гривні, що кожен з нас відчує через подальше здорожчання товарів першої необхідності.
Фактично, це означає, що кожен громадянин України заплатить кілька тисяч гривень за прорахунки колишніх акціонерів (найбільший з них — одіозний політик і бізнесмен І. Коломойський), а можливо, і навмисне банкрутство фінустанови.
Вочевидь, уся ця сумна історія з «Приватбанком» — зухвалий «договорняк» олігархів і спланований грабунок України.
І. Балашова.